Увеличава се броят на децата, които се раждат с тегло над средното
Снимка: Getty
Нормалното тегло на новородените варира средно от 3000 до 3800 грама. По правило момичетата се раждат по-често с тегло 3200–3400 грама, момчетата - 3400–3500 грама.
Цифрите обаче могат да се различават от нормата.
Ако бебето е обърнато с главичката напред, а теглото му надвишава 4 кг, се приема за голямо.
Ако е с таза напред (седалищно) и е 3600 г. също се смята за голямо.
Ако плодът тежи повече от 5 кг, лекарите го определят като „гигант“.
Има определени предпоставки за раждане на бебета с голямо тегло.
На първо място, генетично: установено е, че големите деца се раждат по-често от високи родители със стабилно телосложение.
Вторият рисков фактор са ендокринните метаболитни нарушения при майката (захарен диабет, затлъстяване). При тези заболявания метаболизмът на въглехидратите се нарушава, а повишеното количество глюкоза, хранителни вещества и ензими навлиза в бебето през кръвта. Активира се метаболизмът му, което води до затлъстяване. Такива новородени имат стандартна височина, но са с наднормено тегло.
През 1955 г. в Италия се ражда бебе с тегло 10,2 кг. И веднага е записано в Книгата на рекордите на Гинес.
През 2009 г. в Индонезия се ражда момче, което тежи около 9 кг. В същото време ръстът на „героя“ е малко повече от 60 см.
Неправилното хранене и натрупването на излишни килограми по време на бременността са друга предпоставка, която води до раждането на едри бебета.
Следващата причина е преносената бременност (повече от 41 седмици), която най-често се проявява с нарушения на централната нервна система и ендокринни заболявания.
Но ако бъдещата майка е претърпяла тежък психо-емоционален шок по време на бременността или не се е движила много, такъв сценарий също е реален.
Възможно е при всяко следващо раждане, дори при нормална бременност, теглото на детето да се увеличава.
Стените на матката се разтягат по-лесно, маточно-плацентарното кръвообращение се подобрява и бебето получава повече хранителни вещества. Затова и пораства и наддава повече.
Има доказателства, че рискът от раждане на голямо бебе може да се дължи на някои лекарства, които се предписват за подобряване на кръвообращението в плацентата и поддържане на бременността.
Лекар подготвя бременна за преглед. Снимка:Getty
Акушерският преглед помага да се установи навреме дали бебето ще е голямо.
От втората половина на термина, при всяка консултация, акушерката измерва височината на фундуса на матката (VDM) - разстоянието между горния ръб на пубисната кост и фундуса на матката - и обиколката на корема (ОК). Ако обиколката е повече от 100 см в края на бременността, може да се приеме, че бебето в утробата е голямо.
Приблизителното тегло на детето може да се изчисли чрез умножаване на VMD по обиколката на корема.
Но тази формула работи само ако жената не страда от затлъстяване. По-точна информация се предоставя чрез ултразвук (32-34 седмица). Лекарят измерва обиколката на главата, корема, дължината на бедрената и раменната кост на бебето - тези данни позволяват да се изчисли очакваното му телесно тегло.
За да се намали вероятността от раждане на бебе с наднормено тегло, бъдещата майка трябва внимателно да следи теглото си.
Към края на деветия месец на слабите жени е позволено да качат не повече от 15 кг, при средни килограми - 10-12 кг, а пухкавите дами - максимум 7-8 кг.
Поради факта, че матката е преразтегната, жените, които очакват голямо бебе, често имат слаба родова дейност.
В този случай лекарите, като правило, прибягват до стимулиране на контракциите с помощта на специални лекарства.
Друг висок риск са разкъсванията на родовия канал.
Поради тази причина на тези бъдещи майки лекарите почти винаги правят епизиотомия - дисекция на перинеума.
Проблеми могат да възникнат дори след раждането на бебето. Поради факта, че матката е била силно преразтегната, тя ще се свива по-бавно, което е съпроводено с кървене и риск от инфекции.
Ако бременността се преноси, костите на черепа на бебето се срастват, което означава, че то по-трудно ще премине през родовия канал. Често се налага спешно цезарово сечение.
Много майки, страхувайки се от усложнения, молят лекарите да извършат цезарово сечение. Но акушер-гинеколозите никога не правят отстъпки от съжаление, защото за всяка операция има показания. Има, макар и малък риск от усложнения.
При нормална родова дейност и липса на здравословни проблеми естественото раждане е най-доброто. Ако в хода му възникнат усложнения, лекарите извършват спешно цезарово сечение.
Най-често операцията се извършва, когато родовата дейност е слаба или тазът на жената е прекалено тесен. Затова лекарите чакат до последния момент. И има причина.
Първо, невъзможно е предварително да се предвиди точното развитие на събитията, освен това далеч не винаги е необходима хирургическа намеса. Така че няма смисъл събитията да се изпреварват.
Второ, въпреки факта, че планираното цезарово сечение е по-малко вероятно да причини усложнения от спешното, в последния случай все още има един плюс: тъй като раждането започва самостоятелно, след операцията матката ще се свие по-добре под въздействието на собствените си хормони.
По материали на Parents, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари